Home » Mette Frederiksen obține al treilea mandat de premier

Mette Frederiksen obține al treilea mandat de premier

Regele Frederik al X-lea a aprobat formarea noului guvern

by Cezar Dobre
Mette Frederiksen obține al treilea mandat de premier

Mette Frederiksen obține al treilea mandat de premier al Danemarcei după un acord de coaliție

Mette Frederiksen a obținut un al treilea mandat în funcția de prim-ministru al Danemarcei, după ce partidele implicate în negocieri au ajuns la un acord de coaliție la aproximativ zece săptămâni de la desfășurarea alegerilor parlamentare.

Lidera social-democrată va conduce un nou executiv de centru-stânga, format din patru formațiuni politice.

Regele Frederik al X-lea a aprobat formarea noului guvern

În seara zilei de luni, Frederiksen l-a informat pe regele Frederik al X-lea cu privire la planul său de a constitui o coaliție alcătuită din Partidul Social-Democrat, Partidul Popular Socialist, formațiunea liberală de dreapta Venstre și partidul centrist Moderații.

„Majestatea Sa Regele a invitat-o ulterior pe prim-ministrul interimar Mette Frederiksen să formeze un astfel de guvern”, se precizează într-un comunicat emis de Casa Regală a Danemarcei.

Cele patru partide reunesc împreună 82 de mandate în legislativul danez, sub pragul de 90 de locuri necesar pentru obținerea unei majorități parlamentare.

Guvernul va avea nevoie de sprijin suplimentar în Parlament

În Danemarca, guvernele minoritare reprezintă o practică obișnuită, însă orice coaliție aflată la putere trebuie să evite situația în care opoziția deține o majoritate capabilă să îi blocheze inițiativele. În acest context, noul cabinet va avea nevoie de susținerea unor partide din afara coaliției, inclusiv a Alianței Roșii-Verzi, formațiune de stânga care dispune de 11 mandate. Partidul a transmis luni seară pe Facebook că va avea „veste importantă pentru Danemarca mâine”.

Noul mandat reprezintă al treilea pentru Mette Frederiksen, după victoriile electorale obținute în 2019 și 2022. La începutul procesului de formare a guvernului, aceasta își pierduse mandatul de negociere după ce nu a reușit să ajungă la un acord de coaliție, în ciuda unor discuții care s-au desfășurat pe parcursul mai multor săptămâni.

Lars Lokke Rasmussen a avut un rol-cheie în negocieri

Ulterior, liderul Venstre, Troels Lund Poulsen, a primit sarcina de a încerca formarea unui nou executiv. Cu toate acestea, negocierile conduse de acesta nu au produs rezultatul dorit, iar Frederiksen a revenit în prim-planul discuțiilor în urmă cu puțin peste o săptămână.

Un rol esențial în negocierile politice l-a avut fostul prim-ministru danez și actualul ministru de externe, Lars Lokke Rasmussen. Liderul partidului Moderații a menținut dialogul cu ambele tabere și a suspendat de două ori negocierile înainte de găsirea unei formule de compromis.

Mette Frederiksen urmează să prezinte marți principalele direcții de acțiune ale noului guvern, în timp ce lista miniștrilor va fi prezentată oficial regelui miercuri.

Sursa foto: Sven Hoppe/dpa

Related Articles

Leave a Comment