Home » Pentagonul reduce prezența militară americană în Europa

Pentagonul reduce prezența militară americană în Europa

SUA reduc numărul brigăzilor de luptă din Europa

by George C.
Pentagonul reduce prezența militară americană în Europa

Pentagonul reduce prezența militară americană în Europa la nivelul din 2021. Polonia nu va fi afectată

Pentagonul a anunțat reducerea numărului de trupe americane staționate în Europa, revenind astfel la nivelul de desfășurare existent înainte de invazia Rusiei în Ucraina din 2022. Decizia face parte din strategia administrației președintelui Donald Trump de a transfera o parte mai mare a responsabilităților de securitate către aliații europeni din NATO.

SUA reduc numărul brigăzilor de luptă din Europa

Prezența militară americană pe continent este organizată în principal prin Brigade Combat Teams (BCT), iar Pentagonul a confirmat reducerea numărului acestora de la patru la trei.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Sean Parnell, a precizat că măsura este rezultatul unui „proces cuprinzător, pe mai multe niveluri”, care vizează reevaluarea posturii militare americane în Europa.

O brigadă de luptă americană include între 4.000 și 4.700 de militari, conform datelor Congresului SUA.

Potrivit Pentagonului, reducerea va readuce efectivele americane din Europa la nivelul anului 2021, înainte ca Washingtonul să suplimenteze masiv trupele pe continent după declanșarea războiului din Ucraina.

Strategia „America First” și noua abordare a Europei

Administrația Donald Trump susține că măsura este parte a doctrinei strategice „America First”, prin care Washingtonul urmărește ca statele europene să își asume un rol mai mare în apărarea continentului. „Decizia este concepută pentru a promova agenda „America First” a președintelui Trump în Europa și în alte teatre de operațiuni, inclusiv prin stimularea și permiterea aliaților noștri NATO să își asume responsabilitatea principală pentru apărarea convențională a Europei”, a declarat Sean Parnell.

Un mesaj similar a fost transmis și de vicepreședintele JD Vance, care a afirmat că Statele Unite doresc să încurajeze Europa să „își asume mai multă responsabilitate” pentru securitatea colectivă.

Polonia rămâne un „aliat model”

Deși inițial au apărut informații privind suspendarea unei rotații de trupe americane în Polonia, autoritățile de la Washington au insistat că această decizie reprezintă doar o amânare temporară.

Vicepreședintele JD Vance a declarat că desfășurarea trupelor în Polonia nu a fost anulată, ci doar reprogramată. Pentagonul a subliniat că va menține „o prezență militară puternică în Polonia”, pe care a descris-o drept „un aliat model” pentru celelalte state NATO.

În prezent, aproximativ 10.000 de soldați americani sunt staționați în Polonia, cifra variind în funcție de rotațiile periodice ale unităților. Guvernul polonez a transmis că reorganizarea americană nu va afecta dimensiunea prezenței militare a SUA pe teritoriul țării.

România găzduiește în continuare trupe americane

În cazul României, după decizia SUA din octombrie 2025 de a opri rotația pentru aproximativ 700 de militari desfășurați în Europa de Est, pe teritoriul românesc se află în prezent circa 900 de soldați americani.

Aceștia sunt staționați prin rotație la bazele de la Mihail Kogălniceanu, Câmpia Turzii și Deveselu.

Lor li se adaugă aproximativ 500 de militari americani implicați în misiuni logistice legate de conflictul din Orientul Mijlociu.

Mark Rutte: SUA vor rămâne implicate în securitatea Europei

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a încercat să minimizeze impactul reorganizării militare americane și a afirmat că orice retragere se va face gradual și coordonat. „Știm că vor avea loc ajustări, SUA trebuie să se orienteze, de exemplu, către Asia”, a declarat Rutte la Bruxelles. „Dar acest lucru se va întâmpla în timp, într-un mod structurat”, a adăugat el, insistând că „SUA vor rămâne implicate în Europa”.

Germania pierde trupe americane

La începutul lunii, Pentagonul a anunțat și retragerea a aproximativ 5.000 de militari americani din Germania.

Decizia a venit după tensiuni politice între administrația Trump și cancelarul german Friedrich Merz, care criticase operațiunile americane împotriva Iranului și poziția Washingtonului în negocierile cu Teheranul.

Potrivit comandantului militar american pentru Europa, cea mai mare parte a efectivelor retrase provin dintr-o brigadă blindată aflată în rotație către Polonia și nu din forțele deja permanente din Germania sau Polonia.

O schimbare strategică a prezenței americane în Europa

Reducerea efectivelor americane marchează una dintre cele mai importante recalibrări ale posturii militare a SUA în Europa din ultimii ani.

Deși Washingtonul insistă că angajamentul față de NATO rămâne solid, decizia reflectă orientarea strategică a administrației Trump către competiția cu China și către o redistribuire a responsabilităților de securitate în cadrul alianței nord-atlantice.

Sursă foto: defence.ro

Related Articles

Leave a Comment