Tensiunile dintre președintele american Donald Trump și miliardarul din domeniul tehnologiei Elon Musk au atins punctul culminant, iar relația dintre cel mai puternic și cel mai bogat om din lume s-a încheiat.
De mai bine de o săptămână, Musk a criticat proiectul legislativ emblematic al lui Trump – un proiect de lege privind cheltuielile – făcând lobby activ împotriva acestuia.
Joi, în timpul întâlnirii cu liderul german în Biroul Oval, Trump a vorbit deschis despre dezamăgirea sa față de Musk.

Ca răspuns, Musk a lansat o serie de atacuri extraordinare la adresa lui X, sugerând fără dovezi că Trump apare în dosare nepublicate legate de regretatul agresor sexual Jeffrey Epstein.
Trump a replicat de mai multe ori, spunând că Musk „a înnebunit” și a fost rugat să părăsească administrația. De asemenea, el a amenințat că va reduce contractele guvernamentale cu companiile lui Musk.
Pe fondul luptelor, prețul acțiunilor Tesla a scăzut semnificativ cu 14%, coborând gigantul vehiculelor electrice al lui Musk sub pragul de 1 trilion de dolari. Dar Musk a retras o amenințare anterioară de a dezafecta o navă spațială crucială SpaceX folosită de astronauții americani.
Disputa publică vine după ce Musk a părăsit oficial săptămâna trecută funcția sa guvernamentală, unde era însărcinat cu eliminarea cheltuielilor excesive prin intermediul DOGE.
Sursa foto: captura bbc.com
